Iartă-mă că mă grăbesc să-ți spun că te iubesc,
Dar rămân fără semnal și nu te mai găsesc
Fără baterie pierdut în mulțime,
Privat de decționarul de pe internet cu rime.
Iritat de sunetul notificărilor celor din jur,
Mă uit la ecranul meu negru,mă abțin să nu înjur
Învins, îmi ridic capul spre adevărul crunt
Văd tineri, adulți și bătrâni,privind spre pământ
Nu-mi amintesc cum să dai mâna cu-n vecin,
Sau cum e de realitate să aparțin
Simt în mine un gol, mă simt singur
Înconjurat de oameni,poate e-n retrograd mercur.
Am fost deconectat,mi-am dat restart
Și-aș vrea nouă actualizare s-o împart,
Păcat, din cutiile voastre nu mă auziți,
Dar eu vă strig,nu uitați să iubiți!
Atenție!Scoate-ți familia în parc cât încă mai ai una și cât timp mai putem colora cu verde. |
|