Plangi, toamna!
Drag stejar,
Măngaie-mi părul
Cu crengile din brumar,
Împletindu-mi ușor firul.

Acum, codițele mele,
Apun ușor, plâng, bocesc,
Au vazut cum frunzele tale
Vântul le-a zburat, lipsesc!

Așa tu mă amăgești?
Toamnă fățarnica, rea,
Mai întai mă împletești
Apoi mă zbori în iarna grea...

01 Nov - 19:17

Id: 6152
 
519 vizualizari