Toamna aproape pierdută...
O,spicele mele!
O,frunzele mele!
Ce dor mi-e de voi.
De ce vine iarna pe la noi?

De ce codri numai cântă?
De ce-i pasărea tăcută?
De ce frunzele foșnesc,
Iar amintirile se sporesc.

O,tu, toamna mea,când revii
Cu nuanțele tale arămii?
Cu pomii colorați
Și veverițe prin copaci?

La final mi-e dor de tine.
Nu te-am prețuit.
Iar acum iarna aproape a venit,
Te aștept toamna care vine...

01 Nov - 13:26

Id: 6147
 
507 vizualizari