O,spicele mele!
O,frunzele mele!
Ce dor mi-e de voi.
De ce vine iarna pe la noi?
De ce codri numai cântă?
De ce-i pasărea tăcută?
De ce frunzele foșnesc,
Iar amintirile se sporesc.
O,tu, toamna mea,când revii
Cu nuanțele tale arămii?
Cu pomii colorați
Și veverițe prin copaci?
La final mi-e dor de tine.
Nu te-am prețuit.
Iar acum iarna aproape a venit,
Te aștept toamna care vine... |
|