cred uneori că am un înveliş
luminos, moale şi dulce,
doar ca să constat că ce m-acoperă e exact opusul,
şi învelişul nu e altceva decât
o crustă tare, întunecată şi amară,
pe care încerc s-o rup
încet-încet,
puțin câte puțin,
în fiecare zi.
poate doar am căzut de pe bicicletă,
iar crusta o să treacă
în vreo săptămână-două de-acum.
cine ştie. |
|