mi-aș dori
o clipă,
o secundă,
un minut,
să îți deschizi ochii mari
și să privești până în adâncul universului
printre stele și galaxii și planete
(înecându-te cu praf de stele)
și să iei la rând întreaga omenire.
ascultă-mi sfatul de la 1 dimineața
și du-te la întâlnire.
leagă-te la ochi cu eșarfa
și orbecăiește în întuneric
și vezi cum se simte orbul.
pune-ți dopuri în urechi și ascultă-mă vorbindu-ți
minute în șir
și privește-mă confuz și simte cum simte surdul.
coase-ți gura și încearcă să vorbești.
știu că nu poți, văd cum gesticulezi frenetic,
dar măcar acum simți ce simte mutul.
ți-am adus un scaun, are roți
și aș vrea tare mult să te așezi în el
să te pot plimba toată ziua și să te îngrijesc non stop
și atunci vei realiza ce simte invalidul.
ascultă-mi sfatul de la ora 2
și colorează-ți pielea
în orice culoare vrei tu.
spune-mi, acum:
te simți diferit pe interior?
s-a stins cumva acel foc al tău,
ochii tăi și-au pierdut din strălucire
sau gândurile tale au devenit altceva brusc?
și acum vei ști că rasa nu contează.
ascultă-mi sfatul de la 3
și schimbă-ți o zi religia.
îți dau eu o carte, două, trei
și citește alte învățături,
învață alte tradiții,
ascultă alte cântări.
te simți cu mai puțin o persoană bună?
fiindcă eu știu că te respect la fel de mult.
ascultă-mi sfatul de la ora 4
și iubește altceva decât ce iubeai până acum,
măcar pentru o zi.
uită-te cu alt ochi spre cei asemenea ție
și declară mândru că ești diferit față de ceilalți și că meriți să iubești,
iar apoi spune-mi dacă te iubești pe tine mai puțin.
ascultă-mi sfatul de la 5 dimineața
și reia din nou fiecare om din univers
și ține un ochi închis și unul deschis
și vezi dacă simți aceste suflete altfel.
căci până la urmă
toți suntem la fel: niște stele în derivă, niște corpuri confuze.
și până la urmă
toți pierim la fel: tineri, frumoși și schimbând lumea. |
|