E toamnă la mine-n suflet,
Frunze uscate mi se sfărâmă-n piept,
Vântu-mi răsuflă prin pomu-mi incomplet
Tu pleci prin ploaie, iar eu... te-aștept.
E frig și ud și greu, merinde-s puține,
Nu simt, nu văd, nu aud nimic,
Mi-e sete de iubire și foame de tine
Mi-ai luat totul: m-ai orbit și m-ai surzit. |
|