Aproape 8 miliarde de furnici mișună neîncetat
într-un imens mușuroi,
ducând fiecare în spate câte o povară,
unii o au mai grea, iar alții mai ușoară,
deoarece în acest mușuroi nu este vorba despre
ECHITATE sau EGALITATE!
ci fiecare își cară povara pentru el...
Puține furnici din stup uitându-se
la SEMENII lor,
Semeni care poate au o povară mult prea grea,
îngreunată în unele cazuri de către:
DEPRESIE-boala care macină mușuroiul
în mod excesiv & accelerat
ANXIETATE-o tulburare interioară de care nu toate
furnicile sunt conștiente
PSIHOZĂ-o stare care le face pe furnici să creadă că
realitatea e un fake
HANDICAP de grad 1, 2 sau 3...indiferent de care e
furnicuțele cu handicap sunt privite ca fiind
doar niște REBUTURI sociale
+ALTE BOLI care macină organismul în interior,
dar care necesită sute de mii de FIRMITURI
pentru a fi tratate...
Cât despre aceste firmituri, ele sunt doar
niște chestii pentru care furnicile
agonisesc o viață întreagă,
ca să poată supraviețui deoarece
despre asta este vorba
despre SUPRAVIEȚUIRE,
dar cu toate acestea,
unele nu au nici macar
o firmitură,
iar altele sunt miliardare.
Dar cu bune și cu rele, ăsta e mușuroiul:
un loc în care TEORETIC
toți se nasc egali,
dar PRACTIC se nasc în lumi inegale...
RASISM, SĂRACIE, RAZBOI, DURERE
POLUARE, INEGALITATE, URĂ
câteva dintre problemele din mușuroi...
Dar cu toate acestea, pentru furnici, mușuroiul e ACASA! |
|