diferență de mediu
1. în plan absract
mi-e atât de dor
de ieri
de clipe îngropate și de tine
mi-e dor de finețea canapelei mele
și de cauciucul butoanelor de pe telecomanda din sufragerie
mi-e dor să stau singură
și să dau drumul pixului pe foaie la lumina lămpii
să pornesc izvoarele imaginației și să las rodul să curgă
fără teama de astăzi
mi-e dor de casă

2. în plan real
acid sulfuric pe esofagul meu și stomacul perfoat
mi-e foame și dor
oricât aș mânca
limba mea tot arde
nu să guste
dar să vorbească
gura mi-e căptușită
niciun cuvânt nu mi-e permis
cenzură
comunism
sunt mai singură ca acasă

02 Jan - 16:02

Id: 513
 
698 vizualizari