Totul va fi bine.
Gândește pozitiv și răul va sta departe de tine.
Din mall-ul proaspăt deschis pe strada ta poți cumpăra
tot ce și-a dorit vreodată sufletul tău
Bucură-te, suflete, ai multe pentru mulți ani, mănâncă, bea și zâmbește!
Totul e bine!
Ce strigăt de durere din străfundurile unui iad modern ascuns strașnic în spatele fondului de ten și al zâmbetului care nu mai este altceva decât un simplu maxilar încleștat, o spasmodică încordare a celor 17 mușchi.
Așa striga și Oedip după ce a rămas fără ochi,
așa striga și Sisif după ce o pornea la vale după nenorocita-i și binecuvântata-i osândă.
Totul e bine, Ivan! Zâmbește. |
|