Când pe tine te-am vazut
Chipul mi s-a luminat,
Şi pe loc eu am ştiut
Că tu esti cel căutat.
O clipa de-ai mai fi stat,
Multe ,eu aveam a-ți spune
Dar am rămas în oftat
Fară a mai crede-n lume..
Ai ramas o amintire
Pe biroul meu prea mare
Şi te caut în neştire
În sute de inimi goale.
Vocea ta încă răsună
În odaia părăsită,
Unde parc-acum o lună
Mă simțeam cea mai iubită.
Nici acum nu pot uita,
Ce-mi spuneai tu zi de zi,
Să nu uit că sunt a ta
Indiferent ce ar fi... |
|