Moartea ce durere-aduce,
Celor ce rămas-au vii,
Nu este decât o parte
Pentru toți ce vor mai fi.
O durere-ngrozitoare,
Totuși … este trecătoare,
Orice încercare … ,
Moarte , ea nu are.
Omul tot va încerca ,
De moarte să scape … da’
Nu va reuși …
Căci moartea-i pentru tot ce-a fost,
Și va mai fi.
Oricâtă muncă ai pune-n
ceea ce faci,
Moartea va veni,
Și tu o să te spargi.
Lumea nu-nțelege,
Că moartea va veni
Și ea … totul va drege,
Totul va împleti.
Cum în viață tu tot treci,
Treci greu ori treci ușor,
Tot acolo tu te-ndrepți
Spre moartea morților.
Deci lasă-ți frică deoparte,
Și lasă-le pe toate.
Moartea nu e rea ,
Dar nici prea grea.
Nu pentru tine căci ... ,
Tu ai trecut.
Ci pentru cei ce-ți-s’ dragi,
Moartea , lor ce le-a făcut. |
|