-Nu uita- biletul de pe oglindă
Uit prea des de mine şi ignor
Liniştea fumului tău de țigară sau strigătul de motor
Mă bulversează lumea şi aş vrea să mor
Ca să nu mă găsesc în vid strigându-mi: alege!
Dintre atâtea lacăte ceva... să mă dezlege
Diminețile au loc doar la fereastra din bucătărie
Pe care nu am mai deschis-o demult
Pentru că îmi place...praful plutind din interiorul
Meu... şi al tău... şi al tuturor celor care
Îşi iubesc viața în trei raze de soare.
Prea mult profan, prea multă disperare
Între două respirații care
Îmi storc din cavitatea sufletului timpul.
Eu stau la uşa ochilor tăi templu
Şi uitându-mă dincolo de oglinda geamului contemplu...
toată mizeria asta pocneşte ca un foc mocnit
Uit de mine şi de omul pe care l-am lovit!
Uitându-mă în oglinda spartă
Aş vrea să văd o altă fată.
...

06 Jan - 22:33

Id: 793
 
775 vizualizari