Un copil.
stă în nucul din fundul ogradei uscându-și părul
sub căldura dogoritoare a soarelui.
E desculț..
îi place să simtă pământul uscăcios
sub călcâiele crăpate, dar îi e frică totuși să nu calce în vreun ciob.
Se mai dă într-un leagăn improvizat de bunică
și merge la masă.
Copilăria îi atârnă într-un nuc.. |
|