Unde este jazz-ul, iubit om?
L-ai uitat sub preșul plin de praf,
Cel pe care așezi seara
Când vii de la muncă grăbit
Pantofii lipiți cu hârtie de caiet ieftin?
Unde este jazz-ul, obosit om?
L-ai uitat în biblioteca familiei
Printre romane ce-ți garantează nemurirea?
Sau poate că l-a furat Luceafărul
Aseară când încerca să nu fie prins
De Lună.
Dar... unde este jazz-ul, dragă eu?
L-ai biciuit cu viața incoloră
Ș-apoi l-ai trimis înapoi în ’20?
Trimite-l înapoi!
În această seară vreau să beau poeme,
Să privesc stelele de pe pervaz
Și să ascult puțin jazz... |
|