Artistul
Am reușit să fiu mai bun...
Ce rost mai are?
În umbra marelui succes
Lumina moare...

Iar focul ce avea să ardă...
Și lumina lumii ce să-l vadă
Se stinge sau arde mâhnit
Sub brazdele cerului însorit

Flacăra vieții va rămâne aprinsă
Doar alimentată de sudoare și lipsă

Avansând în lunci tăcute
Inima se domolește
Încuiat în minte lui
Autorul...se topește

Glasul lui răsună palid
Îngânând vro 3 cuvinte
Moartea mea pare tăcută
Presărată-ntre morminte      

Înspăimântați...Sau revoltați
Cu toții vom muri   
Și vom fii uitați
Fie ca suntem sau nu învățați




Nota autorului: *învățați* cu sensul de *persoană care știe carte*

31 Jan - 19:08

Id: 2226
 
558 vizualizari