Încă mai am florile
Pe care mi le-ai trimis
ȘI nota pe care ai scris-o
În care-mi spuneai
Că suntem meniți pentru totdeauna.
Le păstrez pe toate
Ca un omagiu adus iubirii noastre
Într-un sertar,
Un sertar plin de promisiuni goale.
Le-am crezut pe toate
La fel și-n iubirea
Pe care ne-o credeam veșnică,
La fel cum credeam că tu
Vei fi eroul vieții mele.
M-am prăbușit,
Sunt un colț de durere
În care, încă, nu a intrat ochiul Iadului.
Sunt aproape distrusă.
E o mare în ochii mei,
O mare cu valuri ticăloase.
Sub valuri, am găsit puterea
Înainte de a pretinde că-mi lipsești.
Iubirea pentru tine se scufundă,
Speranța pentru a-mi reîntregii inima, plutește.
Îmi dau seama că uneori
Dragostea-ți aduce flori,
Apoi îți construiește sicrie,
Și prea des,
Sfârșim să cădem în moartea noastră. |
|